Як Binance обходив обмеження влади США - велике розслідування Wall Street Journal

У 2017 році компанія Binance стала найбільшим гравцем у світі криптовалют і перетворилася на найбільшу біржу з торгівлі цифровими активами. Однак компанія зіткнулася із серйозною проблемою: хоча основний обсяг операцій здійснювали її хаби в Китаї та Японії, значна частина клієнтської бази (одна п'ята) компанії припадала на Сполучені Штати. Водночас американська влада ясно дала зрозуміти, що має намір припиняти діяльність нерегульованих офшорних офшорних криптовалютних організацій, що становило серйозний ризик для бізнесу Binance і її керівництва. У приватному листуванні від 2019 року один із керівників Binance попередив колег, що будь-який позов від американських регуляторів буде подібний до "ядерного вибуху".

Занепокоєна можливістю судового розгляду, найбільша криптовалютна біржа розробила план захисту від подібних дій американської влади. Про це повідомляють журналісти The Wall Street Journal, ґрунтуючись на повідомленнях і документах компанії за період з 2018 по 2020 рік, а також свідченнях колишніх співробітників Binance.

Стратегія полягала у створенні спеціалізованої мінімалістичної американської платформи під назвою Binance.US, яка мала отримати ліцензію на використання технології та бренду Binance, але водночас здаватися повністю незалежною від Binance.com з юридичного погляду. Цей крок дозволив захистити основне "тіло" Binance.com від регулятивного контролю з боку влади США і, при цьому, забезпечити вихід на американських користувачів.

Згідно зі свідченнями, повідомленнями та документами, вивченими The Wall Street Journal, відносини між Binance і Binance.US насправді виявилися набагато тіснішими, ніж про це повідомляється в публічному полі. Обидві компанії мають спільний персонал і фінанси, а також афілійовану структуру, яка займається торгівлею криптовалютами. Розробники з Китаю, які працюють на Binance, підтримують програмний код цифрових гаманців користувачів Binance.US, що потенційно може дати Binance доступ до особистої інформації клієнтів зі США.

Якщо американські регулюючі органи визначать, що ці зв'язки означають, що Binance має повний контроль над Binance.US, вони зможуть отримати право підпорядкувати американському законодавству весь бізнес Binance, який був непрозорим для більшості інвесторів з моменту його створення. У цьому разі засновник і генеральний директор Binance, мільярдер Чанпен Чжао, і його фінанси також будуть піддані більш ретельному контролю. Нещодавно фінансовий регулюючий орган штату Техас заявив у судовій заяві, що Binance.US не отримала ліцензію на здійснення діяльності в штаті, оскільки не надала фінансову звітність про свого найбільшого акціонера, Чанпена Чжао.

Принаймні з 2020 року Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) і Міністерство юстиції США розслідують подробиці взаємовідносин Binance, у якої фактично немає штаб-квартири, і Binance.US.

У четвер двопартійна група сенаторів США направила Binance низку запитань, стверджуючи, що компанія приховала основну фінансову інформацію від своїх клієнтів і громадськості. Крім того, Binance зіткнулася зі звинуваченнями в роботі без ліцензії в деяких інших країнах.

Binance стала домінуючою криптовалютною платформою після того, як крах інших платформ, таких як FTX, минулого року спричинив серйозні потрясіння на ринку цифрових валют. Стрімке і гучне падіння FTX змінило стратегію американських регуляторів, які перейшли до активного регулювання криптовалютної індустрії обсягом 1 трлн доларів. Здатність Binance подолати турбулентність і налагодити взаємодію з американськими регуляторами стане важливою віхою, яка може визначити майбутнє криптовалют.

Минулого місяця Патрік Хіллманн, директор зі стратегії Binance, заявив, що біржа планує виплатити штрафи для врегулювання існуючих запитів американських регулюючих і правоохоронних органів.
При цьому, прес-секретар Binance заявила: "Ми визнаємо, що в перші роки у нас не було адекватних механізмів контролю та відповідності. Сьогодні ми зовсім інша компанія, коли йдеться про дотримання нормативних вимог".

"Binance.US була заснована спеціально для обслуговування американських клієнтів за допомогою продуктів і послуг, що відповідають американським законам і нормам", - додала вона.
Тісний зв'язок Binance з Binance.US було продемонстровано у вересні 2019 року, коли працівник Binance у Шанхаї увімкнув торгівлю на американській платформі за кілька хвилин до її запуску, що призвело до листування в чат-групі Binance у Telegram:
Ninj0r [розробник програмного забезпечення Binance]: Чому почалася торгівля???? Ще не час!!! Хто почав торгівлю? У нас були встановлені торгові таймери? Хто почав торгівлю?

Потім пішли інші повідомлення, зокрема ще одне термінове від Ninj0r: хтось почав торгувати завчасно. Хто це зробив? О 8:56:09.822 хтось вручну почав торгівлю. Хто? Чому?

Зрештою, засновник і головний виконавчий директор компанії відповів.

Чанпенг Чжао: хлопець тут, у Шанхаї, помилкова операція.
Розробники з Шанхая підтримували ключові функції програмного забезпечення на Binance.US щонайменше до літа 2021 року. За словами людини, знайомої з юридичними деталями, контракти шанхайських розробників було укладено з Binance, а не з американською платформою.

Представники Binance і Binance.US заявили, що відносини компаній регулюються ліцензійними угодами, зокрема на технології Binance. Представниця Binance.US заявила, що дані американських клієнтів зберігаються в США і що американська компанія і глобальний Binance ніколи не об'єднували дані всіх користувачів разом.

SEC також вивчає відносини між Binance.US і двома торговими компаніями, пов'язаними з Чжао: Merit Peak Ltd. і Sigma Chain AG.

За словами прокурорів, на FTX, що звалилася, неправомірні відносини між біржею та афілійованою торговою фірмою Alameda Research призвели до втрати мільярдів доларів клієнтів. Прессекретарка Binance.US заявила, що на відміну від FTX, "Binance.US ніколи не торгувала і не торгуватиме коштами клієнтів або не видаватиме їх у кредит".

За її словами, Merit Peak припинила всю діяльність на Binance.US у 2021 році. Вона відмовилася від коментарів щодо Sigma Chain.

У перші два роки роботи Binance, у 2017 і 2018 роках, біржа швидко розвивалася, не обмежена державним регулюванням. Клієнти отримували доступ до Binance.com з будь-якої точки світу і не піддавалися процедурі ідентифікації особистості, які банки і брокерські компанії повинні проводити в більшості країн.

Наприкінці 2018 року Гаррі Чжоу, співробітник компанії з торгівлі біткоїнами, яку фінансує Binance, поширив серед керівників Binance пропозицію про створення американської компанії, яка б відтягнула на себе увагу американських правоохоронних і регулювальних органів, захистивши водночас саму Binance, згідно з презентацією, що потрапила в розпорядження видання WSJ.

У розділі під назвою "Ізолювати Binance від американських правоохоронних органів" план передбачав, що Binance матиме "суто договірні" стосунки з американською компанією, тобто остання позиціонуватиметься як окреме підприємство зі своїм керівництвом і співробітниками.

В іншому розділі презентації, що має назву "Плани взаємодії з регулюючими органами", Binance рекомендували розпочати "масштабну PR-кампанію, що демонструє готовність американської компанії перевершити очікування SEC і служити галузевим ресурсом для SEC". Про деталі плану раніше повідомляли Forbes і Reuters.

Прессекретарка Binance заявила, що план, представлений у даній презентації, було відхилено, і його не було реалізовано.

У лютому 2019 року Чжоу зареєстрував у штаті Делавер компанію BAM Trading Services Inc., яка незабаром стала оператором бізнесу під назвою Binance.US. Головний фінансовий директор Binance на той час, Вей Чжоу, повідомив співробітникам у чаті Telegram, що було створено компанію BAM Trading Services Inc. разом із фірмами під назвою BAM Management US Holdings Inc. і BAM Technology Services Inc.

У червні того ж року Binance оголосила про створення Binance.US у партнерстві з BAM Trading, компанією, яка займатиметься ліцензуванням технології та бренду Binance. Binance.US також зареєструвалася в Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами Казначейства США як компанія, що надає грошові послуги.

У той час компанія Binance не розкрила, що її засновник і головний виконавчий директор Чжао контролює BAM компанії через низку фірм-прокладок, зареєстрованих на Кайманових і Британських Віргінських островах, згідно з документами, з якими ознайомилися журналісти WSJ.

Binance.US пропонує тільки базову торгівлю криптовалютою, без кредитного плеча або складних деривативів, якими можна торгувати на Binance.com. Платформи, які торгують деривативами в США, повинні бути зареєстровані в Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами або SEC.

Binance оголосила про те, що припиняє прийом американських клієнтів на свою платформу. Однак усередині компанії йшли обговорення про те, як Binance може утримати американських клієнтів на своєму глобальному майданчику, де вони також зможуть торгувати криптодеривативами.

У чаті Binance у Telegram один зі співробітників зазначив, що понад 18% переглядів сторінки Binance.com припадає на користувачів зі США. Самуель Лім - на той час керівник відділу дотримання нормативних вимог Binance і людина, яка говорила про "ядерні наслідки" будь-якого позову з боку американського регулятора, запропонував способи, за допомогою яких Binance може утримати найбільших американських клієнтів, незважаючи на свою обіцянку не дозволяти американцям торгувати на глобальній платформі.
"Нехай вони проявлять креативність і використають VPN", - сказав він у чаті Telegram у червні 2019 року. VPN, або віртуальна приватна мережа, дає змогу користувачеві комп'ютера здаватися, що він перебуває в іншій країні.
Частина Binance під назвою Binance Academy, яка навчає користувачів торгівлі, опублікувала інструкцію з використання VPN у 2020 році. Зараз його видалено.

Лім також обговорював усередині компанії, чи є в американських клієнтів офшорні організації, які вони могли б використовувати для доступу до Binance.
Перший виконавчий директор Binance.US Кетрін Колі заявила в подкасті незабаром після початку роботи компанії, що "ми є абсолютно окремою організацією" від Binance. "Ми просто використовуємо програмне забезпечення за ліцензією".
Три місяці по тому вона написала співробітникам в окремому Telegram-чаті Binance.US, щоб вони надсилали поновлення про виконану роботу для передання тодішньому фінансовому директору Binance Вею Чжоу і генеральному директору Чанпен Чжао, який відомий як CZ.
"Усі, будь ласка, подайте ваші тижневі звіти до 7 вечора за східним часом / 4 вечора за східним часом, щоб ми могли бути на хорошому рахунку у Вея. Субота - для щотижневих апдейтів! Надішліть мені у 2-5 коротких тезах, що, на нашу думку, CZ/Wei повинні знати про вашу роботу минулого тижня", - написала Колі.
Адвокат пані Колі, яка звільнилася навесні 2021 року, відмовився від коментарів.

У якийсь момент один зі співробітників спробував створити Google-документ для нових клієнтів Binance.US, але він використовував обліковий запис для глобальної біржі і не зміг змінити творця форми з Binance.com на Binance.US.
Це "напевно буде використано ЗМІ і може бути наведено як прямий доказ у разі судового розгляду", - написав Гаррі Чжоу в Telegram-чаті Binance.
"У цьому випадку це особливо важливо, оскільки ця форма має відношення до відкриття клієнтських рахунків", - написав він. "Якби я був генеральним прокурором, я б навів це як доказ того, що насправді рахунки американським клієнтам відкриває Binance, "незареєстрований закордонний [бізнес із надання грошових послуг]"".
Гаррі Чжоу також нагадав співробітникам, щоб при написанні текстів для сайту Binance.US вони дотримувалися стилю відмінного від Binance. "Відмінний зворотний зв'язок! При написанні тексту будьте "Binance.US"", - відповів тодішній фінансовий директор Binance Вей Чжоу.
Співробітники компанії шукали способи зблизитися з американськими регуляторами. У середині 2019 року Джин Чао, на той час головний стратег Binance, дізнався, що його шкільна подруга Сігал Манделкер очолює Управління з контролю за іноземними активами Казначейства США. Він повідомив про це в чаті і зазначив, що може зустрітися з нею на зустрічі випускників восени.

Співробітники Binance обговорили, чи варто їм спробувати зазирнути на конференцію, де виступала Манделкер, після чого вирішили, що Чао має написати їй повідомлення на LinkedIn. Манделкер покинула Казначейство наприкінці 2019 року. У повідомленнях чату не йдеться, чи спілкувався з нею будь-хто з керівників Binance.

У 2018 і 2019 роках співробітники Binance також зверталися до Гері Генслера, колишнього голови Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами, а нині голови SEC, з пропозицією стати радником компанії. Один зі співробітників Binance написав колегам у чаті, що Генслер, який на той час викладав у Массачусетському технологічному інституті, "найімовірніше, повернеться в крісло регулятора, якщо демократи [Демократична партія США] виграють вибори 2020 року".

Елла Чжан, яка обіймала на той час посаду голови венчурного інвестиційного підрозділу Binance, і Гаррі Чжоу зустрілися з Генслером у жовтні 2018 року.
Чжоу написав: "Я помітив, що, хоча Генслер відмовився від радництва, він щедро ділився стратегіями з ліцензування".
Під час викладання в MIT із 2018 до 2021 року до Генслера звернулося кілька приватних фірм, включно з Binance, із пропозицією стати радником, від яких він відмовився, повідомила близька до нього людина. За словами співрозмовника, Генслер зустрівся із засновником Binance у березні 2019 року в Токіо, а влітку наступного року провів із ним відеоінтерв'ю для курсу з криптовалют у Массачусетському технологічному інституті. Генслер став головою SEC у квітні 2021 року.

Джерело: Wall Street Journal.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі